Uznávaná umělkyně Helena Růžičková je in memoriam čestným občanem Slatiny

Helena Růžičková (13. 6. 1936 - 4. 1. 2004)

Životopis

Helena Růžičková se narodila v roce 1936. Patří mezi jednu z nejlepších a nejznámějších hereček v ČR. Nejprve pracovala v mladoboleslavském divadle (choreografka) a v divadle v Příbrami (jevištní technička). Jedna z jejich prvních divadelních rolí byla role Hejtmanky ve hře Revizor (1967).

Do diváckého podvědomí se ale dostala především díky hlavním rolím v úspěšných českých komediích. Nejvíce ji proslavila serie filmů o Homolkových, Ecce homo Homolka (1969), Hogo fogo Homolka (1970) a Homolka a Tobolka (1972). Pamatujeme si ji také jako Škopkovou ve filmech režiséra Z. Trošky Slunce, seno jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

Z dalších filmů můžeme jmenovat např. Trhala fialky dynamitem (1992), Fontána pre Zuzanu 2 (1993), Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982) atd.

Neminuly ji ani role ve známých českých pohádkách jako např. Honza málem králem (1976), Tři oříšky pro Popelku (1973) nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Svou poslední roli si zahrála ve filmu režiséra Z. Trošky Kameňák 2 (2003). Dlouhou dobu pak trávila na své chalupě ve Slatině, kde krátkou dobu i žila. Zde také na sklonku svého života bojovala se zákeřnou nemocí. Helena se však nevzdávala a polečně s doktory z Plzeňské nemocnice bojovala až do poslední chvíle.  Na tým specialistů nikdy nedala dopustit. Na začátku roku 2004 dlouhé těžké nemoci podlehla. Syn Heleny Růžičkové (Jiří Růžička zem. 1999) se také věnoval herectví. Spolu s Helenou si zahrál v sérii úspěšných komedií Slunce, seno … a také ve filmu Trhala fialky dynamitem.

Filmorafie

Filmy a seriály

2003 - Kameňák 2
2000 - Z pekla štěstí 2
1998 - "Z pekla štěstí" (TV seriál)
1997 - Králův šašek (TV film)
1995 - Hořké léto
1993 - Fontána pre Zuzanu 2, Chudobných rodičov syn (TV film)
1992 - "Chobotnice 6" (TV seriál), "O zvířatech a lidech" (TV seriál), "Přítelkyně z domu smutku" (TV seriál), Trhala fialky dynamitem
1990 - Slunce, seno, erotika
1989 - Dva lidi v ZOO
1988 - Slunce, seno a pár facek
1987 - "Gagman" (TV seriál), Kdo má rád (TV film), O princezně Jasněnce a létajícím ševci
1986 - O princezně Furieně, "Panoptikum města pražského" (TV seriál), Velká filmová loupež
1985 - "Pohádky z Větrné Lhoty" (TV seriál), "Slavné historky zbojnické" (TV seriál), "Vlak dětství a naděje" (TV seriál)
1984 - Slunce, seno, jahody
1983 - "Návštěvníci" (TV seriál)
1982 - Příště budeme chytřejší, staroušku!, Zpěváci na kraji nemocnice (TV film)
1981 - Buldoci a třešně, Mezi námi kluky, Monstrum z galaxie Arkana, "Poručík Petr" (TV seriál), Tajemství hradu v Karpatech, V podstatě jsme normální, "Zpívej, kovboji!"
1980 - Blázni, vodníci a podvodníci, Co je doma, to se počítá, pánové..., Prázdniny pro psa, Trhák, Zabijačka (TV film)
1979 - "Arabela" (TV seriál), Dlouhá silvestrovská noc (TV film), "Dnes v jednom domě" (TV seriál), Historky z Ražické bašty (TV film), Kamarátky, Láďo, ty jsi princezna! (TV film), Modrá planeta, Silvestr svobodného pána (TV film)
1978 - Kontrola nemocného (TV film), Od zítřka nečaruji
1977 - Adéla ještě nevečeřela, Což takhle dát si špenát, Honza málem králem, O moravské zemi
1976 - Náš dědek Josef, Pozor, ide Jozefína!, Zítra to roztočíme, drahoušku...!
1975 - Čtrnáctý v řadě (TV film), Nevěsta s nejkrásnějšíma očima
1973 - "Kamarádi" (TV seriál), Kouzelný hrášek (TV film), O doktorovi Vševědovi (TV film), Tři oříšky pro Popelku
1972 - Homolka a tobolka, Hráč, Ukradená bitva
1971 - Alfons Karásek v lázních (TV film), Babička I., II., Dívka na koštěti, Jak se státi gentlemanem, Metráček, Moderní byt (TV film), My tři a pes z Pětipes, Psi a lidé, Revizor (divadlo), Slaměný klobouk, Ženy v ofsajdu
1970 - Čert a Káča (TV film), Ďábelské líbánky, "Fantom operety" (TV seriál), Hogo fogo Homolka, Kateřina a její děti, Lucie a zázraky, Nevěsta, „Pane, vy jste vdova!“, Šest uprchlíků (TV film), Velká neznámá, Vražda Ing. Čerta
1969 - Ecce homo Homolka, "Pan Tau" (TV seriál), Snídejte v trávě!, Světáci, Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc?, Zabil jsem Einsteina, pánové...
1968 - Červená kůlna, Farářův konec, "Hříšní lidé města pražského" (TV seriál), Kulhavý ďábel, Můj dům - můj hrad, Naše bláznivá rodina, Nejkrásnější věk, „Rakev ve snu viděti...“, Řeč o Puškinovi (TV film), Těch několik dnů..., Tony, tobě přeskočilo, Všichni dobří rodáci
1967 - Happy end, Jak se krade milión, Když má svátek Dominika, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Pět holek na krku, Revizor (divadlo), Útěk, Zázračný hlavolam, Zločin a trik II. (TV film)
1966 - Dáma na kolejích, "Eliška a její rod" (TV seriál), Flám, Kdo chce zabít Jessii?, Vrah skrývá tvář, Znamení Raka, Ženu ani květinou neuhodíš
1965 - Bílá paní, Každý mladý muž, Nikdo se nebude smát, Škola hříšníků, Třicet jedna ve stínu, Ztracená tvář
1964 - ...a pátý jezdec je Strach, Čintamani & podvodník, Místo v houfu, Za pět minut sedm
1963 - Handlíři, Naděje, Tři chlapi v chalupě, Zlaté kapradí
1962 - Neklidnou hladinou, Neschovávejte se, když prší
1961 - Muž z prvního století, Spadla s měsíce
1957 - Bomba
1956 - Nevěra
1941 - Z českých mlýnů
1940 - Babička

Video ukázky

Dokumentární

2005 - Vichřice mezi životem a smrtí (TV film)
2003 - Slunce, seno, Helena (TV film)
1969 - "Úsměvné legendy o hradech a zámcích" (TV seriál)

TV pořady

2001 - "Mňam aneb Prima vařečka" / "Tescoma prima vařečka" (TV pořad)
1997 - "Nikdo není dokonalý" (TV pořad)
1993 - "O poklad Anežky české" (TV pořad)

Napsali o Heleně

5. 1. 2004
Helena Růžičková podlehla boji s rakovinou
(Český Rozhlas, autor: Zdeňka Kuchyňová)

Zřejmě se v Česku nenajde člověk, který by Helenu Růžičkovou neznal. Její humor byl srozumitelný všem, byla komediantkou i skvělou charakterní herečkou. I když při těle, pohybovala se s gracií a tento handicap proměnila v přednost. Na jevišti Národního divadla stála už ve čtyřech letech v baletu Z pohádky do pohádky. Na divadelní fakultu se nedostala a tak vystudovala obor zubní laborantka. Touha po divadle však zvítězila a když se provdala za mladého adepta herectví Jiřího Růžičku, postupně se zařadila do herecké rodiny. Hrála ve dvou stovkách filmů, zazářila například v triptichu o rodině Homolkových. Největší popularitu jí přinesla další trilogie Slunce, seno..., kde Heleně Růžičkové jednu z hlavních rolí nabídl její přítel, režisér Zdeněk Troška.

Představitelky rázných a energických žen byly pro Helenu Růžičkovou typické. Její poslední rolí byla zelinářka opět v Troškově komedii Kameňák 2. Zemřela 17 dní před tím, než měla na jevišti přijímat květiny za roli i za odvahu, s níž navzdory nemoci točila. Helena Růžičková byla skvělá i v charakterních rolích. Z televizního seriálu Vlak dětství a naděje je dobře známá věta laskavé paní Sládkové "Na prašivej život já jsem pes". A ta Helenu Růžičkovou i charakterizovala. V roce 1999 totiž pochovala syna Jiřího, také herce, a 6. 9. 2003 i manžela, s nímž žila 45 let.

Když jí lékaři v srpnu 2002 nemoc objevili, herečka se rozhodla, že se s rakovinou popere. Do poslední chvíle si smrt nepřipouštěla. Plánovala cesty do Austrálie, USA, ale tělo ji odmítalo poslouchat. Během několika chemoterapií zhubla 120 kilogramů, přišla o vlasy, přesto neztrácela optimismus a o svém boji se zákeřnou nemocí napsala i několik knih, které se staly bestsellerem. Pražské nemocnice odmítala a rozhodla se léčit v Plzni. O svých pobytech ve zdejší nemocnici mluvila jen v dobrém.

"Já si tady připadám jako mezi svými. Tady jsou výborní lidé. Ale nejen tady na té onkologii, ale také na farmakologii u docenta Mayera, kdekoliv jsem byla. Já si prostě na Plzeň nemůžu stěžovat."
Kromě knížek o boji s nemocí psala Helena Růžičková i kuchařky a trochu i věštila. V posledních letech bydlela s manželem ve Slatině na Horažďovicku.

4. 1. 2004
Zemřela herečka Helena Růžičková
(iDNES.cz)

Helena Růžičková podlehla v neděli ráno v plzeňské nemocnici těžké chorobě. Sedmašedesátiletá herečka se zapsala do paměti diváků především jako představitelka komediálních rolí. Životní optimismus si uchovala i v posledních dvou letech, kdy statečně bojovala s rakovinou.